Skip to content
۲۴ /خرداد /۱۴۰۳ 02155230087 pooshinehbaspar@gmail.com

Streç palet kayışı ve cihaz çeşitleri

Streç film nedir?

İmalatçı firmaların bazı ürünleri kolay ulaşım için paletler üzerine yerleştirilmekte ve bu paletler forkliftler ile taşınmaktadır. Bu paletler üzerine konulan ürünlerin daha fazla korunması ve emniyete alınması için. Bunların etrafına streç film adı verilen selofan filmler sarılır. Palet kayışı streç filmi, son derece yüksek elastikiyeti nedeniyle paletlerdeki malları paketlemek için en önemli naylonlardan biridir.

Bu naylonların çekme mukavemeti ne kadar yüksek olursa, ambalajın mukavemeti de o kadar yüksek olur. Bu çekiş sayesinde ürünler palet üzerindeki yerlerinde sabit kalır. Streç filmler neme ve kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle imalat endüstrisinde ambalaj için birçok uygulama bulmuşlardır. Streç naylonların farklı türleri vardır ve tek kattan beş kata kadar üretilirler. Müşterilerin talebi üzerine bu ürünlere renk, anti-uv özelliği vb. çeşitli özellikler eklenebilmektedir. Aşağıda palet streç makinelerini detaylı olarak tartışacağız.

فیلم استرچ

germe makineleri çeşitleri

Palet streç makineleri palet vidalı selefon, selefon sedye veya sedye paleti olarak da bilinir. Günümüzde palet streç germe makineleri imalat sanayilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun başlıca nedeni vidalı streç ürünlerin güvenli ve ilkeli taşınmasıdır. Bu makine palet üzerinde bulunan belirli sayıdaki ürünü paketlemek için kullanılır. Bu makine, paletleri ayarlanmış gerilimle paketlemek için palet filmi kullanır.

Palet streç makinaları kullanılan yere ve paketlenen malın hacmine göre. Otomatik ve yarı otomatik olmak üzere farklı tiplerde tasarlanmış ve üretilmiş olup, çeşitli hızlara, yapılara ve işlevlere sahiptirler ve bunlara örnek olarak aşağıdakiler verilebilir:

1- Manuel sedye

2- Döner palet streç

3- Kapı palet streç

4- Havaalanı palet streç

5- Kanatlı streç palet

6- Yatay palet streç

7- Streç kriko paleti

Manuel sedye

Manuel streçleme makinası küçük sanayilerde hafif işlerde ve tekli ürünlerin paketlenmesinde kullanılır. Bu modelde streç film tutacağın içine yerleştirilir ve streç film katmanları ürünlerin etrafına elle çekilir.

Döner palet streç

Bu cihaz en yaygın modellerden biridir ve yuvarlak bir yüzey tarafından döndürülen dönen bir çelik plakaya ve bu yüzeyin altında yataklara sahiptir. Bakım ve insan gücü açısından yüksek beceri ve uzmanlık gerektirmez ve boyutu diğer modellere göre daha küçüktür ve daha az yer kaplar. Bu makine ürünü iki metre ve daha fazla esnetme gücüne sahip olup, bir ile üç ton arası kapasiteye sahiptir.

Bu cihazın avantajlarından biri de forklift ile kolay taşınabilmesidir, çünkü cihazın teçhizatı kolayca katlanabilir ve kolayca taşınabilir. Bu modelin bahsedilen avantajlarının yanında dezavantajları da vardır ve en önemlisi paletin ağırlık limitidir. Bir sonraki durum, paletlerin yerleştirilmesi ve çıkarılmasından kaynaklanan basınç ve forkliftin çarpması veya çekişi ile makineye uygulanan döner tablanın hasar görmesidir. Ayrıca bu model, saatte yüksek hacimli ürünleri paketleme özelliğine sahip değildir.

فیلم استرچ

Kapı paleti streç (tünel)

Bu cihaz kapalı bir alana sahiptir ve paletler giriş bölmesinden cihaza girer ve mal yüksekliğinin yüksek olduğu durumlarda kullanılır. Ağır araba parçaları, taş kesme sanayi ürünleri, ağır ev aletleri gibi ağırlığı fazla olan ve yine boyutları daha büyük olan ürünler bu makine yardımı ile gerdirilir.

Bu makine ile paketleme yapmak için operatör paletleri forklift ile makinenin içine yerleştirir. Makine içerisinde ürünlerin çevresine 360 ​​derece gerdirme işlemi yapılmaktadır. Bu cihazda hem döner tablanın hızı hem de streç filmin hızı ayarlanabilmektedir. Bu cihazın avantajları aşağıdakileri içerir:

 • Paletlerin ağırlığında sınır yoktur
 • Bu cihazdaki esneme hızı çok daha yüksek
 • Ürün ağırlığı ile dolaylı ilişki nedeniyle diğer modellere göre daha az amortisman

Havaalanı Palet Streç

Makinede entegre bir döner tabla ve rulo kolonu vardır ve bir çift çubuk tutucu, paketi sınırlamak ve filmi gerdirmeye tutturmak için aynı anda hareket eder. Günümüzde ulaşım sektörünün genişlemesi nedeniyle kaliteli ambalaj malzemelerinin kullanımı ayrı bir önem arz etmektedir. Bu cihazın kullanımı adından da anlaşılacağı gibi havalimanlarında, kargolarda ve terminallerde her türlü küçük paket, çanta ve valizlerin paketlenmesi içindir.

Çanta ve valizlerin esnetilmesinin nedeni, yol boyunca açılma ve olası hasarlardan korumaktır. Taşımacılık sektörünün yanı sıra küçük ürünlerin paketlenmesinde de bu makine kullanılmaktadır. Bu cihazın avantajları aşağıdakileri içerir:

Kuşlar ile streç palet

Bu cihaz, bir ana şasi, bir döner tabla, bir streç film tutucu ve ürünü yukarıdan tutmak için bir kuş ataşmanı içerir. Bu makine, esnetme sırasında düşme ihtimali olan yüksek yükseklikteki ürünlerin paketlenmesinde kullanılır. Bu cihazla yapılan paketleme örnekleri arasında ahşap ve metal kapılar, asansör kapıları vb. sayılabilir. Bu cihazın avantajları aşağıdakileri içerir:

 • Cihaz kolonu üzerindeki streç filmin hızını ve filmin devir sayısını ayarlayabilme
 • Hız kontrolü için inverter varlığı
 • Yüksekliği tespit etmek için sensörün varlığı

فیلم استرچ

Yatay palet streç

Bu makine, streç filmin yerleştirildiği döner bir bileziğe sahiptir ve bu film, ürünü yüksek hızda sarar, aslında bu makine uzun ürünleri paketlemek için kullanılır. Bu cihaz modelinin varlığı, küçük ve büyük imalat endüstrilerinde birçok uygulamaya sahiptir. Bu makine uzun ürünlerin daha ilkeli ve güzel paketlenmesi için kullanılmaktadır. Bu makine ile yapılabilecek paketleme örnekleri arasında halı ve kilim paketleme, kumaş ve deri halılar, boru imalat sanayi ürünleri vb. Bu cihazın avantajları aşağıdakileri içerir:

 • Ürün tutma krikolarının varlığı
 • Rulo kesme ve değiştirme işlemini gerçekleştirmek için döner halka sisteminin varlığı
 • Streç film rulolarının kurulum kolaylığı ve kolay hareketi
 • Ürünlerin etrafındaki streç film tur sayısını ayarlayabilme

فیلم استرچ

Streç Jack Palet

Bu cihaz, ürünü kaldırıp döner tabla üzerine yerleştirmek, gerdirme işlemini ve yükseklik ayar sensörünü gerçekleştirmek için bir kriko ile donatılmıştır. Bu modelde ürün palet krikosu yardımıyla döner tabla üzerine yerleştirilir.Streç filmin kenarı paletin bir kısmına yapıştırılarak streç işlemi yapılır. Bu cihaz paletin alt ve üst kısmında streç filmi duraklatmak için kullanılan iki zamanlayıcıya sahiptir, süre ayarlanır. Bu makine, paletleri ürünleri paketlemek için taşımak için forklift olmayan küçük atölyelerde ve imalat endüstrilerinde kullanılır. Bu modelin avantajları aşağıdakileri içerir:

 • Streç filmin gerginliğini ayarlayabilme
 • Hızı ayarlamak için invertörün varlığı
 • Döner tablanın devir sayısını ayarlayabilme
 • Yükseklik ayarı için sensörün varlığı
 • Cihazı manuel ve otomatik olarak ayarlayabilmeفیلم استرچ
Back To Top
جهت ارتباط با ما پیام دهید !
واتساپ
شرکت پوشینه بسپار پرنیان