Skip to content
۲۸ /تیر /۱۴۰۳ 02155230087 pooshinehbaspar@gmail.com

انواع روش های پالت بندی

نایلون ها از مهم ترین موارد برای بسته بندی کالا ها در صنایع به شمار می روند. از جمله صنایعی که در بسته بندی از نایلون استفاده می کنند می توان به صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی، پوشاک، خودروسازی و … اشاره کرد. بسته بندی محصولات از مهم ترین مراحل تولید می باشد. امروزه صنایع تولیدی از روش های صنعتی ( استرچ بندی و شیرینگ پک) برای بسته بندی محصولات خود بهره می گیرند. این نوع بسته بندی ها موجب حفاظت کامل محصولات از عوامل بیرونی می شوند. هرچه این بسته بندی ها مناسب تر انجام شوند از حجم آسیب های وارد شده به محصولات کاسته شده و محصول سالم تری به دست مشتری می رسد. در این مقاله قصد داریم انواع روش های پالت بندی در صنعت را ذکر کنیم .

بسته بندی پالت

بسته بندی ها به سه دسته تقسیم می شوند:

  • بسته بندی اولیه : در این نوع، ملزومات بسته بندی مستقیما با محصولات از جمله مواد غذایی، دارویی و … در تماس هستند.
  • بسته بندی ثانویه : در این نوع، ملزومات بسته بندی برای منظم کنار هم نگه داشتن دسته ای از محصولات استفاده می شوند.
  • بسته بندی نهایی : در این نوع، محصولات در ابعاد بزرگ تر و بر روی پالت کنار هم چیده شده و بسته بندی می شوند. در ادامه انواع روش های پالت بندی مورد بررسی قرار می گیرند.

 

پالت بسته بندی

بسته بندی بر روی پالت ها

  • پالت ها

پالت به ساختار مسطحی گفته می شود که یک یا تعدادی از کالای مورد نظر بر روی آن چیده می شود و در نهایت این پالت ها توسط لیفتراک جابجا می شوند. جنس این پالت ها چوبی، پلاستیکی و گاها فلزی می باشد.

  • چیدمان کالاها بر روی پالت ها

کالاها باید به صورت منظم بر روی هم چیده شوند تا به هنگام حمل و نقل از به هم ریختگی و آسیب دیدگی آن ها جلوگیری شود. ارتفاع چیدمان کالاها بر روی پالت فاکتور مهمی است که باید به آن دقت شود تا از ریزش محصولات به هنگام جابجایی جلوگیری شود.

  • پالت پیچی

مرحله بعد از چیدمان کالا ها بر روی پالت، محکم سازی کالاها است که به پالت پیچی معروف است. روش های گوناگونی برای استحکام کالاها بر روی پالت ها وجود دارد که از جمله آن ها می توان به استفاده از تسمه، تخته نئوپان، رول های نایلون استرچ و شیرینگ اشاره کرد که هر کدام برای محصولات مختلفی کاربرد دارند.

پالت بسته بندی

بسته بندی با فیلم استرچ

یکی از مهم ترین ملزومات برای انواع بسته بندی های صنعتی فیلم استرچ می باشد. فیلم استرچ ترکیبی از پلی اتیلن های سبک به صورت چند لایه می باشد که سبب افزایش کشش آن می شود. قدرت کشش فیلم استرچ باعث ثبات کالاها بر روی پالت ها می شود. استحکام و سرعت بالا و عدم نیاز به حرارت تمایل به استفاده از فیلم استرچ در صنایع را بالا برده است. روش پیچیدن استرچ به دور کالاها بر روی پالت اهمیت زیادی دارد زیرا باید به گونه ای باشد که حفاظت کامل محصولات را ایجاد نماید. بسته بندی با فیلم استرچ به دو صورت انجام می شود:

  • بسته بندی با فیلم استرچ (Stretch Wrapper)

در صنایع کوچک از روش دستی و در صنایع بزرگ از دستگاه های مخصوص استرچ پالت استفاده می شود. دستگاه های استرچ پالت انواع مختلفی دارند که از جمله آن ها می توان دستگاه استرچ پالت دروازه ای، دستگاه استرچ پالت صفحه گردان و دستگاه استرچ پالت فرودگاهی را نام برد. در پالت بندی دستی که عموما در صنایع تولیدی کوچک کاربرد دارد، رول نایلون استرچ توسط افراد به دور کالاها پیچیده می شود. در صنایع بزرگ روش پیچیدن استرچ مکانیزه شده و فیلم استرچ توسط دستگاه ها به دور کالاها پیچیده می شود

  • روکش با فیلم استرچ(Stretch hooder)

این روش از جدیدترین متدهای بسته بندی می باشد. در ظاهر این نوع بسته بندی مشابه بسته بتدی توسط فیلم شیرینگ می باشد . ولی فیلم استرچ مورد استفاده در این روش طی فرآیند حبابی و از ترکیب پلی اتیلن های سبک و مواد ترموپلاستیک و الاستومر تولید می شود و به روز ترین فیلم مورد استفاده در صنایع بسته بندی به شمار می رود. این تکنولوژی انواع آسیب های وارد شده به بار را به حداقل ممکن می رساند. در این روش فیلم استرچ از بالا روی کالا قرار گرفته و روی پالت کشیده می شود. بعد از باز شدن دهانه رول استرچ، فیلم از چهار جهت کشیده شده و محصول را پوشش می دهد. در مقایسه با روش Stretch Wrap با توجه به ایجاد پوشش یکپارچه بر روی محصولات از بالا تا پایین، محافظت از عوامل بیرونی بهتر صورت می گیرد.

استرچ بسته بندی

بسته بندی با فیلم شیرینگ

فیلم شیرینگ از محصولات پرکاربرد در صنایع بسته بندی می باشد که از مواد پلیمری ساخته می شود. این فیلم قابلیت جمع شدگی هم در جهت طولی و هم در جهت عرضی را دارا می باشد و این جمع شدگی در اثر اعمال حرارت به آن ایجاد می شود.

  • روکش با فیلم شیرینگ(shrink hooder)

فیلم شیرینگ طی فرآیند حبابی و از ترکیب انواع پلی اتیلن های سبک و سنگین به صورت چند لایه برای افزایش مقاومت تولید می شود و کاربرد بسیاری در پالت بندی انواع محصولات در صنایع مختلف را دارا می باشد. در این روش، فیلم شیرینگ مانند کلاه از بالای پالت تا پایین بر روی محصولات کشیده می شود و پس از در بر گرفتن محصولات توسط فیلم،حرارتی به آن اعمال شده که موجب جمع شدگی فیلم و تثبیت کالاها بر روی پالت ها می شود. این روش نیز همانند استرچ در صنایع کوچک به صورت دستی و در صنایع بزرگ توسط دستگاه ها استفاده می شود.

Back To Top
جهت ارتباط با ما پیام دهید !
واتساپ
شرکت پوشینه بسپار پرنیان